Wanda Świtała-Rak: Vera z Nienacka


  • Autorka:Wanda Świtała-Rak
  • Wydawca: Fundacja „dzień dobry! kolektyw kultury”
  • Język wydania: polski
  • ISBN: 978-83-948598-8-6 (druk)
  • ISBN: 978-83-948598-9-3 (e-book, PDF)
  • ISBN: 978-83-948598-0-0 (e-book, EPUB)
  • ISBN: 978-83-948598-1-7 (e-book, MOBI)
  • Liczba stron: 198
  • dostępne formaty: PDF, epub, mobi oraz druk
  • typ: powieść (książka nienaukowa)

Fragment powieści:  „(…) Tak, moje życie jest ważne, ale ważna jest dla mnie również przyjaźń z Verą.

(…) Czasem wydaje mi się, że takie patrzenie – widzenie i odczuwanie komplikuje moje czy jej życie. (…) Cholera wie, jak to nazwać?! Vera by pewnie umiała to ująć, zdeterminowana w szukaniu prawdy i w nazywaniu tego, co odkrywa. Choć czasem nie przepuści! Szczególnie wówczas, gdy przeczuwa w człowieku potencjał, widzi zasoby, ryzykuje wtedy złość delikwenta, którego prowokuje do odkrycia prawdy, nowej rozwojowej prawdy. Mnie też czasem nie przepuszcza i powinnam to uznać za zaszczyt, wyróżnienie, choć wkurza mnie tymi swoimi wnikliwymi pytaniami, jak nie wiem co! Patrzy wtedy tak jakoś inaczej, tak łagodnie, a jednocześnie jakoś przenikliwie (…). A logiczny umysł jak pajac nawykły do starych, wyuczonych gierek nie odpuszcza, sprawny wielce w logicznych powtarzalnych schematach, uparty jak stary osioł, objuczony zbędnym balastem… ale wie jak go nosić, więc czuje się kompetentny i bezpieczny. A tu nie, szansa nie daje za wygraną. Entuzjazm, nie całkiem jeszcze umarły w mej dojrzałej, z lekka podstarzałej skorupie, udającej swe najlepsze kwitnące lata, nie daje mi spokoju! Lęk pręży swe nadwątlone zużyciem lat wielu muskuły i stawia do pionu skorupę pragnącą życiodajnej źródlanej wody. A Vera patrzy tylko w swój specyficzny sposób i czeka cierpliwie na moją ripostę ironiczną, uśmiecha się delikatnie, bo wie swoje, wie swoje. Małpa jedna, wie swoje i nie daje się zbić z tropu! (…)”.

Wanda Świtała-Rak, z domu Czajkowska, urodzona w Rybniku, skończyła filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Pracowała w liceach ogólnokształcących w Rybniku i Żorach oraz MDK w Rybniku jako nauczycielka i instruktorka teatralna. Prowadziła teatr młodzieży i dorosłych. Spektakle jej zespołów teatralnych wielokrotnie były nagradzane nagrodami wojewódzkimi i ogólnopolskimi, m.in. Złotą Maską na Ogólnopolskim Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży, nagrodą na Tyskich Spotkaniach Teatralnych czy na Ogólnopolskim Festiwalu „Teatr we Wnętrzu”.

Obecnie, po uzupełnieniu wykształcenia w tym kierunku, pracuje jako psychoterapeutka i trenerka w Ośrodku Psychoedukacji Homosum w Rybniku.

Debiutowała wierszami w rybnickiej gazetce „Chodzą słuchy” i miesięczniku „Tajemnice Umysłu”. Jest współautorką tomiku poezji „Nasz Scenariusz” oraz „Jesienna Symfonia”.

Jej artykuły były publikowane w „Polonistyce” i „Języku polskim w szkole średniej”, a także w „Tajemnicach Umysłu”.